• Home »
  • Культура »
  • «Згадаємо поіменно» – книга-дослідження уманських краєзнавців
«Згадаємо поіменно» – книга-дослідження уманських краєзнавців

«Згадаємо поіменно» – книга-дослідження уманських краєзнавців

1

28 жовтня, в день 72 річниці звільнення України від нацистських загарбників, відділ культури Уманської міськради та краєзнавчий музей презентували історико-меморіальний нарис «Згадаємо поіменно». Авторами краєзнавчого дослідження є уманчани – заступник директора краєзнавчого музею Юрій Торгало та головний спеціаліст відділу культури Євген Панчук.

Краєзнавче дослідження «Згадаємо поіменно» є продовженням багаторічної праці уманських краєзнавців. У 2012 та 2013 роках вони вже презентували дві книги – «Забуттю не підлягає» та «Книга пам’яті шталагу 349 (Умань)». У краєзнавчому дослідженні на основі архівних і опублікованих джерел та спогадів очевидців розповідається про нелегку долю бранців лазаретів німецького табору № 349.

Радянські військовополонені, які загинули в лазаретах Умані, пішли у вічність без імен та прізвищ, – говорить заступник директора краєзнавчого музею Юрій Торгало.

А систематизоване краєзнавче дослідження військових братських поховань в місті Умань та оприлюднення списків загиблих військовослужбовців, які знайшли свій останній притулок в уманській землі, виросло у книгу «Згадаємо поіменно».

3

Нас часто запитують: «Для чого ви це робите?». Можливо тому, що кожному з нас важливо знати, де поховані наші рідні і близькі, – розповідає Євген Панчук. – З січня 2015-го ми розпочали пошуки інформаційного матеріалу про поховання воїнів, які загинули під час Уманської оборонної операції. Архівна база документів про кровопролиття 41-го суттєво обмежена. При опрацюванні списку встановлено, що у розділі братська могила в районі залізничного переїзду (вул. Енергетична) вказано 25 прізвищ, на плитах нанесено – 24. В результаті проведеного дослідження персоналій виявлено, що загинули в серпні 1941 року в районі Умані дев’ять чоловік, місця поховань невідомі. Решта 16 чоловік поховані: шість чоловік на кладовищі м. Усмань Липецької області, один на кладовищі м.Краснодар, у лазареті №3 шталагу 349 по вул. Київській – 9 чоловік. Отримано невтішний висновок, що в повному обсязі неможливо довіряти списку та зробленим з нього записам на меморіальних плитах, не всі загиблі воїни похоронені у вказаних братських могилах. Помилки не оминули жодного братського поховання. Так уточнення перейшло в краєзнавче дослідження.

2

На 1 липня 2015 року було досліджено, що у братських могилах військовополонених в Умані було похоронені щонайменше 4423 чоловіки, – розповідає про дослідницьку роботу заступник директора краєзнавчого музею Юрій Торгало. – Встановлено, що на території міста окремі меморіальні військові поховання періоду липня-серпня 1941-го відсутні. Місяць тому, з допомогою і підтримкою нашого земляка Валентина Рунова, я отримав підтвердження в центральному архіві міністерства оборони РФ на втрату 11 бійців, які загинули 24.07.1941 при бомбардуванні міста німецькою авіацією. Із них вісім червоноармійців були поховані у дворі лікарні, а три на кладовищі Умані. Увічнені чомусь тільки два на меморіалі по вулиці Енергетичній і один на військовій ділянці Міщанського кладовища. Відповідно до документальної бази вдалося встановити персоналії дев’ятнадцяти червоноармійців місцем поховання яких чітко вказано – місто Умань. За опрацьованими архівними фондовими матеріалами встановлено, що в липні-серпні 1941-го в Умані похоронені щонайменше 29 бійців регулярних частин ЧА, визначити конкретні місця поховань нереально.

6

Наприкінці 60-х пам’ятні плити, дошки військових братських поховань були встановлені на всіх міських кладовищах, вони зазнали змін – були внесені додатково персоналії червоноармійців, поховань невідомих воїнів не залишилось, окрім загиблих військовополонених в Уманській ямі та шталагу 349. До 71-ї річниці вигнання з України нацистських загарбників дослідники провели аналіз викарбуваних імен червоноармійців на пам’ятних плитах братських могил міста із списком військкомату, наявними фотографіями братських могил середини-кінця 60-х років, матеріалами з фондів краєзнавчого музею тощо і це завело дослідників у глухий кут. З роками одні з ті прізвища то з’являються, то зникають, вписуються імена загиблих, які взагалі відсутні у всіх документах, одні й ті ж самі прізвища і дати смерті змінюються протягом певного часу, декілька бійців поховані на інших кладовищах в інших регіонах, деякі увічнені двічі.

5

 

Лише на військовому Міщанському кладовищі повторюються персоналії п’яти червоноармійців. Безпідставно занесені на меморіальні дошки десять, відсутні написи, але наявні у списку військкомату – п’ятнадцять. Але найголовніше, що при проведені дослідження, відшукані персоналії десятків червоноармійців, яких просто загубили чи забули. Ти самим понівечили пам’ять щонайменше 71 воїна. Загалом в Умані повинні бути увічнені щонайменше 415 воїнів Червоної армії, які загинули в 44-45 роках.

За словами Юрія Торгала, взагалі свою розшукову роботу вони розпочали ще у 2008 році, над підготовкою до видання дослідження «Згадаємо поіменно» працювали близько двох років. Тепер продовжуватимуть краєзнавчо-пошукову роботу в Уманському районі. Автори подарували по кілька екземплярів книги централізованій системі бібліотек, навчальним закладам, також книгу можна придбати у ВПЦ «Візаві».

Зроблено в Умані

 

Comments

comments